تلويزيون کورد کانال پوشش ویژەی خیزش عمومی مردم ایران
مهمان برنامە: رئوف کعبی / کنشگر سیاسی – فرانسە


سهیل عربی وبلاگ‌نویس ایرانی است که به اتهام اهانت به مقدسات اسلامی به اعدام محکوم شده بود. این حکم بعدا نقض و به زندان تبدیل شد. آقای عربی در زندان زبان‌ های فرانسوی و انگلیسی را برای زندانیان تدریس می‌کرد.


وبینار زمانه: زن‌کشی _ بررسی ریشه‌ها با توجه ویژه به قواعد شرعی وبیناری با حضور دو نواندیش دینی، صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری


به یاد ستاره‌های درخشان خلق ترکمن ۲۹ بهمن ۱۳۵۸ بود که رژیم اسلامی چهار رهبر برجسته‌ی شوراهای خلقی ترکمن صحرا را اعدام کرد و جسدشان را در جاده بجنورد رها کرد: شیرمحمد درخشنده‌ توماج عبدالحکیم مختوم طواق محمد واحدی حسین جرجانی مهمترین خواستهای شورا و ستاد مرکزی خلق ترکمن عبارت بودند از: ✔️تشکیل شوراهای انقلابی از طریق رأی آزاد مردم منطقه؛ ✔️سپردن زمینهای خاندان پهلوی و فئودالها به دهقانان؛ ✔️لغو تمامی محدودیتهای ملی و فرهنگی علیه خلق ترکمن؛ ✔️سپردن اداره امور منطقه به به ترکمنها در چارچوب ایران آزاد و یکپارچه ✔️تشکیل جغرافیایی خلق ترکمن از جرگلان تا بندر ترکمن.

راهکار سوسیالیستی

بر این اساس جامعه جهانی نیز اهمیت و ضرورت آموزش بە زبان مادری را به درستی پذیرفته و آن را به عنوان یک حق اساسی بشری به رسمیت شناخته است به طوری که در چندین معاهده و اعلامیه تهیه شده از سوی مراجع و مجامع بین المللی، ضمن تصریح به حقوق اشخاص در آموزش بە زبان مادری خود متعهد است.


یادِ احمد تفضلی؛ از ستم‌کشتگان قتل‌های سیاسی بیست و پنج سال پیش در چنین روزی احمد تفضلی، زبان‌شناس، ایران‌شناس، مترجم، و پژوهشگر زبان‌های باستانی به قتل رسید.

کانون نویسندگان ایران

دوشنبه یازدهم بهمن اصلی ترین مطالبات و خواست های فرهنگیان
محور های اصلی اعتراضات معلمان ـاجرا نشدن لایحه همسان‌سازی بازنشستگان ـاعاده رتبه‌بندی از طرف شورای نگهبان به مجلس با هدف اجرایی نشدن آن ـ فراموش شدن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری ـ فقدان آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی ـ عدم پرداخت پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰ ـ عدم استخدام معلمان خرید خدمات آموزشی ـ ظلم مضاعف به نیروهای خدماتی ـ به تاراج بردن سرمایه فرهنگیان در صندوق ذخیره ـ دربند کردن و اخراج معلمان کنشگر و فعال صنفی، ـ دو لایحه رتبه‌بندی حقوق معلمان و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از زمان استقرار دولت سیزدهم میان نهادهای حکومتی معلق مانده‌اند. لایحه رتبه‌بندی که پس از کاهش بودجه آن و به روایت معلمان با «سرهم‌بندی» در مجلس تصویب شد، از سوی شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شده است. لایحه دائمی‌سازی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز پس از مخالفت رئیس سازمان برنامه و بودجه در مجلس معلق مانده است.


ویدئویی از تجمع فرهنگیان سراسر ایران پنج شنبه ۲۳ دیماه ۱۴۰۰ در بیش از ۹۰ شهر کشور در اعتراض به وضعیت ناگوار آموزش و پرورش