هم‌اندیشی چپ برآمدن روحانیت شیعه ــ بخش نخست: از آل ‌بویه تا پایان دوره ی قاجار، دکتر حسن آزاد گفتگو گردان محمدرضا شالگونی

هم اندیشی چپ

نگاهی به تجربه چپ درانقلاب پنچاه وهفت گفتگوی محمدرضا شالگونی در اطاق دیالوگ(راویژ)


نمای آزاد" عنوان برنامه های تصویری کانون نویسندگان ایران است. در اولین قسمت 'نمای آزاد" رضا خندان ( مهابادی) در گفتگو با علیرضا آدینه به بخشی از پرسش های رایج پیرامون کانون نویسندگان ایران پاسخ داده است. در این نشانی می توانید ببینید:


مسعود نیلی: یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقرند. در چنین شرایطی هیچ آدم عاقلی نمی‌گوید یک‌شبه قیمت‌ها را چند برابر کنیم. ابتدا باید مناسبات [بین‌المللی] را درست کنیم، سپس به اصلاحات اقتصادی بپردازیم. اگر بدون اصلاح روابط خارجی، اصلاحات اقتصادی انجام دهیم، بحران‌های اجتماعی ایجاد می‌شود. محمد مالجو: مسبب اصلی تخریب شرایط اقتصاد کلان ما، اسلام سیاسی است. چون اکثریت جامعه با این شرایط همسویی ندارند، این تحمیل از چند مجرا بر شرایط اقتصاد کلان تاثیر منفی می‌گذارد. یکی از مجراهایی که در دهه ۹۰ باز شد تحریم‌ها بود. حکومت در این شرایط برای کنترل فشارهای اجتماعی به قیمت‌گذاری روی

AZAD | آزاد

چرا جامعه ایران دچار فقر و فلاکت است و روز به روز این فقر و فلاکت افزون می‌شود؟ این‌همه فساد و غارتگری و ویرانگری از کجا نشأت می‌گیرد؟ چرا زندگی در ایران این‌چنین نابسامان است؟ آیا بدون درک مختصات اصلی و پایدار اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی می‌توان ریشه‌های این نابسامانیِ زندگی را شناخت و برای آن چاره اندیشید؟

فُروم زن، زندگی، آزادی – کلن

یاسمین میظر - چپ ایران و مسئله امپریالیزم مشکل چپ ایران چیست؟ رابطه آن با چپ بین‌المللی چگونه است؟ واقعیت امپریالیزم در رویکرد و در عمل چپ ایران چگونه بازتاب می‌يابد؟ نقش ما در این رابطه چیست؟ اینها بخشی از محورهای صحبت یاسمین میظر در این جلسه است.

Voice of Revolution | صدای انقلاب

افق جنبش کارگری برنامه از تلویزیون حزب کمونیست ایران
گفتگوی کانی کرم پور با جمشید مهر ۱۴۰۲/۰۵/۱۳


سخنرانی محمد رضا شالگونی- ۲۴ جولای ۲۰۲۳- موضوع: بحثی در مورد ضرورت سوسیالیسم دمکراتیک

کانون دوستداران فرهنگ ایران- واشنگتن دی سی