خبرسقوط بالگردحامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور برگمارده علی خامنه ای بهمراه وزیر امور خارجه امیر عبداللهیان و هیئت همراه او سر تیتر اخبار رسانه های ایران و جهان قرار گرفت. این حادثه درساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه ی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳رخ داد.درسقوط این بالگرد که به سمت تبریز در حال پرواز بود علاوه بر آن که منجربه مرگ رئیس جمهور، وزیر خارجه گردید،همچنین امام جمعه و استاندارتبریز،کادر پرواز و مسئول حفاظت ریاست جمهور نیز کشته شدند.


خبر محمد رسول‌اف به ۸ سال حبس، شلاق، ضبط اموال و جزای نقدی محکوم شد. به گفته‌ی بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، حکم ۸ سال حبس (۵ سال قابل اجرا)، تحمل ضربه‌های شلاق، پرداخت جزای نقدی و ضبط اموال محمد رسول‌اف، کارگردان و عضو افتخاری کانون نویسندگان ایران در شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شده و پرونده به اجرای احکام ارسال شده است. بر اساس جزییات تازه‌ای که از آخرین اثر محمد رسول‌اف در خبرگزاری‌ها منتشر شده است، این کارگردان فیلم «دانه‌ی انجیر معابد» را بدون تن دادن به حجاب اجباری رایج در سینمای ایران ساخته است و این فیلم در بخش اصلی فستیوال کن حاضر خواهد بود. این در حالی است که در روزهای اخیر خبر فشار نیروهای امنیتی بر برخی از بازیگران و عوامل این فیلم نیز منتشر شده بود.

کانون نویسندگان ایران

ما امضاکنندگان این بیانیه، کیوان مهتدی و آنیشا اسداللهی را دو شخصیت دلسوز و فرهنگی و صاحب اندیشه می‌دانیم که جایشان به هیچ‌عنوان زندان نیست، از همین رو آزادی بی‌قید و شرط آنان را خواستاریم.


وکیل توماج صالحی، خواننده‌ی معترض بازداشتی در ایران، از صدور حکم اعدام برای موکلش خبر داد. این حکم به اتهام «افساد فی‌الارض» صادر شده است. به گفته‌ی این وکیل «دادگاه انقلاب اصفهان، در اقدامی که در نوع خود بی سابقه است،...

کانون نویسندگان ایران

توماج ،فرزند مردم را، مردم می توانند آزاد کنند!
جنایات رژیم استبداد مذهبی را نقطه پایان بگذاریم .
حکومت اسلامی به دستورشخص خامنه ای بهمراه دستگاه سرکوب نظام استبداد مذهبی ،جنگ همه جانبه ای را علیه مردم ایران تشدید کرده است. حکم اعدام توماج صالحی فرزند مردم ،ترور بیولوژیکی ترانه علیدوستی و مصطفی آل احمد و شمار دیگری از زندانیان سیاسی ،سرکوب زنان،جوانان ،دانشجویان ،فعالان مدنی ،معلمان ،کارگران و بازنشستکان،پرستاران و... نشان می دهد حکومت اسنان ها بیشتری را به خاک و خون خواهد کشید.برای متوقف کردن دستگاه سرکوب این نظام ،برای ازادی توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی ،عقیدتی به خیابان می آییم . اعتراضات گسترده مردم می تواند بر سبعیت این رژیم و جنایات او نقطه پایانی بگذارد.برای ازادی توماج همین اکنون اعتراضات جمعی را سامان دهیم! ما می توانیم دستگاه سرکوب رژیم را متوقف کنیم.


سعید مدنی، نویسنده و پژوهش‌گر، که دوران حبس ۹ساله‌ی خود را در زندان اوین سپری می‌کرد به دلیلی نامعلوم به زندان دماوند تبعید شد. ـ
صدیقه وسمقی، نویسنده و پژوهش‌گر، به دلیل حال نامساعد جسمی از زندان اوین به بیمارستانی خارج از زندان اعزام شد.

کانون نویسندگان ایران

خشونت، تنها راهبرد حکمرانیِ "یا من یا هیچ کس": مرگ انتخاب. گشت ارشاد تحت هر رمزی که از دل ایدئولوژی رسمی قدرت بیرون می جهد، از نشانگان عدم مشروعیت همان ایدئولوژی و قوانین منبعث از آن است. این صدای بلند قدرتی است که شکست در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی را پذیرفته است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

سارا تبریزی دختری بیست ساله و بدون تجربه‌ی مواجهه با چنین فضایی، چند روز پیش از آنکه سر و کارش با نیروی امنیتی بیافتد، قصد داشت ایران را به مقصد آرزوهایش ترک کند. اگر سارا در جامعه‌ای آزاد، بدون سرکوب و بدون تبعیض، ستم و استثمار زندگی می‌کرد، نه تصمیم به ترک کشور می‌گرفت و نه دچار چنین پایان تلخی می‌شد.


یازده فعال حقوق زنان در رشت به نام‌های فروغ سمیع‌نیا، سارا جهانی، یاسمین حشدری، شیوا شاه‌سیا، نگین رضایی، آزاده چاوشیان، زهرا دادرس، متین یزدانی، زهره دادرس، هومن طاهری و جلوه جواهری در دادگاه انقلاب رشت مجموعاً به بیش از ۶۰ سال حبس محکوم شدند. صدیقه وسمقی، نویسنده و پژوهش‌گر زندانی، به دلیل «عدم تمکین به حجاب اجباری» برای دومین بار اجازه‌ی خروج از بند برای ملاقات با خانواده را نیافت و او در اعتراض به این اقدام در دفتر افسر نگهبان زندان دست به تحصن زد. سپس نرگس محمدی هم به او پیوست.